/, Kilim/Halı Dekorasyonu

Halı Dekorasyonu

Evlerin önemli bir parçası olan halıları, nasıl ve neye göre seçeceğiniz kolay olmayabilir. Halı seçmeden önce nasıl bir halı istediğinizi belirlemelisiniz. Yer döşemesi içerisinde kaybolan veya salonun odak noktası haline getirebileceğiniz tarzda bir halı seçmeniz mümkün.  Binlerce halı içerisinde kaybolmamak ve kararsız kalmamanız açısından, desenli veya sade gibi seçimlerinizi belirleyebilir, böylelikle diğer modelleri eleyerek, daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Çok hareketli bir salona sade ve düz bir halı, çok sade soft bir odaya ise daha canlı veya desenli bir halı seçmekle işe başlamalısınız. Desenli halı seçecekseniz, yer döşemesinin rengine olan uyumuna mutlaka dikkat etmelisiniz. Yer döşemesi ile desenli halınızın renkleri arasında kontrast yaratarak, başarılı bir seçim yapabilirsiniz.

Halı dikkat çekmesin, zaten salon oldukça renkli diyorsanız, halınızı düz, sade ve açık renklerden seçmelisiniz. Kendinden desenli tek renk veya dokulu halılar ise ufak bir hareket kazandırarak, görselliği kuvvetlendirebilir.

Salonda değişiklik istiyorsanız, duvarları ya da mobilyaları değiştirmek yerinde, halınızı değiştirebilirsiniz. Perde ve mobilyalarınıza uyacak kırmızı, turuncu veya sarı gibi tonlara ağırlık veren halılar sayesinde salonunuz bir anda canlanacak, mekâna yüksek enerji verecektir.  Tabiki seçtiğiniz halı renginde olan birkaç dekoratif obje kullanmalı, bütünlüğü sağlamalısınız.

Küçük odalarda tek parça halı tercih edilmeli, fazla göze çarpmayan daha sade modeller uygulanmalıdır.  Küçük odanız daha da kalabalık görünmemelidir.  Büyük mekanlarda ise, iki veya üç parçadan oluşan birbirine eş desenli veya renkli olan halıları kullanmakla başarılı bir düzen yaratmış olursunuz.

By |2018-10-10T11:03:10+03:00Eylül 9th, 2015|Halı, Kilim|0 Comments